شما در حال مشاهده نسخه موبایل وبلاگ

علائم بواسیرها

هستید، برای مشاهده نسخه اصلی [اینجا] کلیک کنید.

يكي از معجزات دارويي عسل طبيعي را بشناسيم: درمان شقاق با عسل!

درمان شقاق با عسل يكي از مطمئن ترين روش ها و البته قديمي ترين روش ها مي باشد.با اين روش ميتوان اين بيماري در خانه درمان نمود البته اگر وخامت خيلي زيادي نداشته باشد.اين روش البته براي شقاق مقعدي حاد به كار برده مي شود و براي نوع مزمن بايد حتما به پزشك مراجعه شود.

براي درمان شقاق مقعدي با عسل بايد مقداري عسل طبيعي را بر روي ناحيه مربوطه بريزيد و خوب ماساژ دهيد.اين كار موجب مي شود كه ناحيه آسيب ديده نرم تر شود و خون رساني به آن بهبود يابد.علاوه بر آن عسل خاصيت آنتي بيوتيك تيز دارد و ميكروب ها و باكتريها را به صورت موضعي از بين خواهد برد.


شقاق يا فيشر


بايد توجه داشته باشيد كه مهمترين نكته در درمان شقاق مقعدي با عسل اين است كه از نوع طبيعي و مرغوب عسل استفاده كنيد زيرا آنچه باعث مي شود بافتهاي مقعد ترميم شوند و زودتر به هم جوش بخورند در واقع شهد گل و همينطور اعمالي است كه زنبور بر روي آن انجام مي دهد و نه شيريني آن.

شقاق مقعدي چيست؟


شقاق يك كلمه عربي است و در لغت به معني ترك خوردگي يا چاك خوردگي مي باشد.اين اصطلاح در انگليسي فيشر نام دارد.به طور كلي شقاق مقعدي به معني ترك خوردن ديواره مقعد مي باشد.البته زخم شدن ديواره داخلي مقعد نيز شامل آن مي شود.هنگامي كه در ديواره داخلي مقعد التهاب يا زخمي به وجود آمده باشد فرد به بيماري شقاق مقعدي دچار شده است.در موارد مختلف شدت آن متفاوت است و ممكن است بيماري تنها در حد زخم هاي سطحي و التهاب هاي زود گذر باشد و در برخي موارد ديگر ممكن است حتي زخم هاي عميق ويا حتي پارگي در ناحيه مقعد ايجاد شده باشدهمانگونه كه پيشتر نيز گفته شد درمان شقاق مقعدي با عسل يكي از بهترين گذينه هاي ممكن است.اين بيماري بنابه دلايل مختلفي به وجود مي آيد كه در ادامه به توضيح آن خواهيم پرداخت.


براي كسب اطلاعات بيشتر درباره شقاق مقعدي مي توانيد به صفحه شقاق مقعد در ويكي پديا مراجعه نماييد.

علل به وجود آمدن شقاق مقعدي چيست؟


بيماري شقاق مقعدي ممكن است براي هر فردي با هر سني حتي شيرخواران نيز پيش بيايد.شايد مهمترين عامل به وجود آمدن شقاق مقعدي و همينطور زخم مقعد فشار آمدن بيش از حد به مقعد باشد.عمدتا يبوست باعث به وجود آمدن اين بيماري مي شود زيرا با سفت شدن و زخيم شدن مدفوع، در حين خارج شدن از مقعد به آن آسيب وارد مي كند.در مواردي حتي عكس اين قضيه نيز صادق است و اسهال هاي شديد نيز مي توانند عامل پديدار شدن اين بيماري ها باشد.


يكي ديگر از دلايل به وجود آمدن زخم مقعد و يا شقاق مقعدي بيماري كرون است كه البته در موارد بسيار نادري ممكن است باعث به وجود آمدن اين بيماري باشد.از ديگر عواملي كه باعث به وجود آمدن درد و يا زخم در ناحيه شقاق مي شود مي توان به استرس، صرف كم مايعات، زور زدن بيش از حد در حين دفع مدفوع و … اشاره نمود.

علل به وجود امدن شقاق مقعدي چيست؟


علل به وجود امدن شقاق مقعدي چيست؟

درد مقعد در بيماري شقاق:


اين درد از نوع سوزش و همينطور درد عضلاني است.در برخي موارد خارش نيز به آنها اضافه مي شود.در نمونه هاي حاد عمدتا بيماري زخم مقغد با خارش همراه خواهد بود و گاهي سوزش نيز احساس مي شود اما در هنگامي كه بيماري پا را فراتر قرار داده و وارد مرحله مزمن شده است درد عضلاني نيز شدت ميابد و خارش بيشتر به سوزش تبديل مي شود.

علائم ابتلا به زخم مقعد يا شقاق مقعدي :


۱- احساس درد در حين نشستن بر روي صندلي و يا زمين


۲- احساس خارش و همينطور سوزش در ناحيه مقعد


۳- احساس درد در ناحيه مقعد پس از مدتها بعد از دفع مدفوع


۴- داشتن درد در حين خروج مدفوع از بدن


۵- وجود خون در مدفوع يا وقوع خون ريزي در حين اين عمل


۶- وقوع خون ريزي در ناحيه مقعد در حالت معمولي


۷- مشاهده شدن رگه هاي خوني بر روي سطح دستمال كاغذي استفاده شده يا مدفوع

انواع شقاق مقعدي:


به طور كلي دو نوع شقاق مقعدي وجود دارد.اگر از زمان ابتلا به بيماري تا مدت ۸ هفته درمان موفقيت آميز بود شقاق حاد بوده است و در صورتي كه مدت زمان درمان بيشتر از ۸ هفته طول بكشد شقاق مزمن صورت گرفته است.با وارد شدن بيماري شقاق به مرحله مزمن آن، خونرساني به محل زخم كاهش خواهد يافت زيرا دريچه مقعد دچار انقباض شديد مي شود.از عوامل شقاق مزمن اين است كه دو لبه اي كه دچار آسيب ديدگي شده اند به يكديگر خواهند رسيد اما به دليل عدم خون رساني جوش نمي خورند و متاسفانه در برخي موارد يك زائه مزاحم نيز بين آنها به وجود خواهد امد.

چه كارهايي به درمان شقاق كمك مي كند؟


علاوه بر درمان شقاق مقعدي با عسل روش ها و راه هاي ديگري براي درمان بيماري هاي زخم مقعد و شقاق مقعدي وجود دارد.از جمله اين روشها مي توان به روشهاي زير اشاره كرد:


۱- سلولز ها و پسيليوم ها مي توانند نقش بسزايي در ترميم بافت مقعد داشته باشند زيرا داراي فيبر هستند و باعث نرم تر شدن ديواره مقعد مي شوند.

۲- قرار دادن حوله گرم بر روي مقعد.اين كار باعث مي شود كه در صورت گرفتگي عضلات، اين مشكل برطرف شود.

۳- پس از اتمام دفع مدفوع ناحيه مربوطه را با صابون بشوييد.براي اين كار ترجيحا از صابون بچه استفاده كنيد.پس از آن مي بايست مقعد را به خوبي با آب بشوييد و با حوصله يا دستمال كاغذي نرم كاملا خشك كنيد.

۴- در طول روز به تعداد دفعات سه بار و هر بار ۱۰ الي ۲۰ دقيقه درون آب گرم بنشينيد.اين كار موجب مي شود كه عضلات شل شوند و خونرساني به آنها بهبود يابد.


چه مواردي ميتواند شقاق مقعدي و زخم مقعد را بدتر كند؟


۱- سرطان خون


۲- باردار شدن به طور متعدد براي خانم ها


۳- يبوست هاي مكرر و شديد


۴- بيماري هاي نقص ايمني


۵- ابتلا به بيماري كرون

چـرا واریـس مـی گـیـریـم؟

واریس، خطوط بنفش رنگ یا برجستگی های طنابی شکل است که در پی نارسایی وریدها یا همان سیاهرگ های سطحی اندام تحتانی ایجاد می شود. منظور از نارسایی وریدی آن است که بازگشت خون اندام به سمت قلب به درستی انجام نمی شود...

در وریدهای پا، دریچه های لانه کبوتری ای وجود دارد که عملکردش به گونه ای است که با هر انقباض، مقداری خون را به دریچه بالایی پمپاژ می کند و در آنجا منتظر انقباض بعدی می ماند. اگر در اثر عوامل مستعدکننده، دریچه های لانه کبوتری تخریب شوند و خون در ورید باقی بماند، واریس رخ می دهد. در این حالت قطر ورید افزایش می یابد و باعث اختلال بیشتر کار دریچه ها می شود. در پی این اتفاق، طی ماه ها و حتی سال ها فرد با احساس سنگینی در پا مواجه خواهد شد. با گذشت زمان، وریدهای سطحی به شکل طناب های کوتاه نازک روی ساق یا ران پا نمایان می شوند. واریس های شدید ممکن است به عوارضی همچون ورم پا، تخریب پوست و حتی ایجاد زخم در اندام منجر شوند.

افزایش سن، وراثت، ایستادن یا نشستن های طولانی روی صندلی، استعمال دخانیات، ضربه به پا در اثر تصادف یا شکستگی ، مصرف قرص های ضدبارداری یا وجود لخته در وریدهای عمقی پا به هر دلیل، از عوامل موثر در بروز واریس هستند.

بروز واریس در زنان بیش از مردان است زیرا هورمون هایی که با غلظت بالا در بدن آنها وجود دارد، تا حدی شل کننده دیواره عروق هستند. در دوران بارداری هم به دلیل تغییرات هورمونی و فشاری که در لگن به وریدها وارد می شود، احتمال بروز واریس وجود دارد.


در موارد خفیف واریس، شخص فقط در اندام تحتانی احساس سنگینی می کند. در این شرایط فرد مبتلا باید از ایستادن یا نشستن طولانی مدت اجتناب کند و هنگام نشستن پاهایش را روی بلندی قرار دهد و به تناوب جای ۲ پا را عوض کند. شب ها هم هنگام خواب باید پاها بالاتر از سطح بدن قرار بگیرند.


در واریس پیشرفته استفاده از جوراب واریس توصیه می شود. معمولا علایم با پوشیدن جوراب، تخفیف می یابد و بیش از این اقدامی لازم نیست. البته جوراب های واریس انواع و جنس های مختلفی دارند. برخی از جوراب های نامرغوب ممکن است باعث خارش و آسیب به پوست شوند.


اگر جوراب صحیح طراحی نشده باشد، فشاری که بر اندام وارد می کند، ممکن است باعث بهبود واریس نشود یا حتی آن را تشدید کند. جوراب های واریس با فشاری که وارد می کنند به عضلات پا کمک می کنند خون را تخلیه کنند. استفاده از درمانی?های دارویی که با بازسازی جدار عروق آسیب?دیده، منجر به بهبودی واریس می?شود در گروهی از بیماران توصیه می گردد. در موارد نادر برای درمان واریس، به جراحی یا لیزر نیاز است. این روش ها معمولا فقط در واریس های شدید و عارضه دار توصیه می شوند.

روش های کاشت مو

مناسب ترین و کاربردی ترین روش های کاشت مو را که هم اکنون در همه جای جهان اجرا می شود را می توان به صورت فهرست وار اینگونه بیان کرد.

انواع روش های کاشت مو

۱- کاشت مو به شیوه پانچ : به خاطر قدیمی بودن دیگر اجرا نمی گردد.
۲- کاشت مو به شیوه اف یو تی (FUT) : در اصطلاح عامیانه روش جراحی هم خوانده می شود.
۳- کاشت مو به شیوه اف آی تی (FIT) یا FUE : در اصطلاح عامیانه روش بدون جراحی خوانده می شود.
۴- کاشت مو به شیوه سیف (Safe) : همان روش FIT است که در ادامه راجع به آن شرح می دهیم.
۵- روش ترکیبی کاشت مو : آمیزه ای از شیوه های FUT و FIT است.
۶- کاشت مو با بهره گیری از تکثیر فولیکول ها در آزمایشگاه : این شیوه در مرحله تحقیقاتی اشت.

روش های کاشت موی پانچ

موها به صورت گروهی برداشته می شود و در ناحیه مورد نیاز با کمک پدید آوردن سوراخ هایی در پوست سر، کاشته می گردد. در حال حاضر این روش به خاطر به وجود آوردن نمای مصنوعی(معروف به نمای عروسکی) چندان مورد کاربرد نیست.

روش های کاشت موی Follicular Unit Extraction) FUE)

انواع روش های کاشت مو را بهتر بشناسیم

انواع روش های کاشت مو را بهتر بشناسیم

انواع روش های کاشت مو را بهتر بشناسیمانواع روش های کاشت مو را بهتر بشناسیم

برداشت مو با یک نوار کوچک از ناحیه پشت سر که غالبا با بی حسی موضعی همراه است دارای ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ گرافت که دارای ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تار مو است و بعد ناحیه عمل به ظرافت بازسازی شده و چون خط برداشت در مسیر روییدن موها است غالبا ناحیه بازسازی شده سر به چشم نمی آید. بعد به وسیله تیم جراحی زیر میکروسکوپ گرافت های فولیکول های مو به صورت واحد های یک، دو و یا سه تایی جدا و آماده برای کاشت می گردد. در این شیوه غالبا احتیاجی به تراشیدن همه موهای سر شخص نیست و تنها قسمتی از سر که برای برداشت و کاشت مو لازم می باشد کفایت می کند و بعد فولیکول های آماده شده تک تک و خیلی منظم براساس طرح از پیش معین شده کاشته می شود. از سایر خصوصیات این شیوه سرعت عمل کاشت و پیوند زدن موها در مدت زمان سه تا پنج ساعت است.

امروزه FUT با اطمینان ترین و قطعی ترین روش کاشت مو در دنیا است که تا ۹۷ % کسانی که از این شیوه استفاده کرده اند با آن به نتیجه دلخواه شان دست یافته اند.

کاشت مو به روش های جراحی FUT

نخست راجع به شیوه جراحی یا همان FUT کمی شرح می دهیم
این شیوه به این خاطر که در اتاق عمل و با بیهوشی و خونریزی توام می باشد به نام روش جراحی شناخته شده است.

شیوه Follicular Unit Transplant یا FUT به معنایی پیوند دادن واحد های فولیکولی است که یکی از شیوه های کاشت مو می باشد. در این شیوه نخست برشی نواری از پوست پشت سر به عرض ۲ سانتی متر برداشته و بعد با قطعه قطعه نمودن این برش از پوست فولیکول های مو جدا گشته و در ناحیه پذیرنده یا همان ناحیه طاسی کاشت می گردد. در این شیوه از بی حسی موضعی بهره می گیرند و یک خط بخیه تا پایان عمر در پشت سر بیمار به جا می ماند.مراحل کاشت مو به روش FUT

 1. برداشت نواری از مو‎ها از بخش دهنده در پشت سر
 2. برش نوار
 3. برش دادن گرافت ها
 4. گذاشتن گرافت‎ها در ناحیه پذیرنده

کاشت مو به روش غیر جراحی

در این شیوه احتیاجی به برداشت نوار از پشت سر نمی باشد. بلکه با به کارگیری از یک پانچ باریک و فرو نمودن آن در پوست سر، فولیکول های مو را بیرون می آورند. عمل برداشت مو غالبا از پشت سر و منطقه پشت گوش ها اجرا می گردد. و در آخر (دقیقاً مثل شیوه پیشین) شکاف های ظریفی (۱ میلیمتری) در ناحیه برش داده پوست سر پدید می آید و گرافت ها کاشت می گردد. این شکاف ها بعد از چندین ماه به صورت کامل از بین می رود به طوری که نمی توان آنها را تشخیص داد. (حتی در برخی از موردها اصلا قابل مشاهده توسط چشم هم نیست.)

مراحل کاشت مو به روش FIT

 1. برداشت مو به وسیله سوزن های خیلی ظریف از ناحیه بانک موی فرد
 2. کاشت مو در ناحیه پذیرنده یا همان ناحیه طاسی
 3. پانسمان خیلی رویه ای و سطحی و یک روزه جبرای افزایش کیفیت کاشت مو

کاشت مو به روش غیر جراحی BHT (کاشت مو از بدن)
در کسانی که بانک موی خیلی کمی دارند یا بانک موی آن ها به منظور کاشت کامل ناحیه طاسی جواب نمی دهد از این شیوه Safe یا سیفر:

این شیوه در حقیقت همان شیوه Safer بهره می گیرند. به کارگیری از موتور برای برداشت مو، سرعت عمل جراحی را بالا می برد. ولی خیلیل از مرکزها و کلینیک های کاشت مو مدعی هستند که به کارگیری از موتور برقی به منظور برداشت مو، به فولیکول ها (به خصوص در باره موهای ظریف) صدمه جدی ای وارد می کند و ترجیح می دهند با کمک پانچ های ظریف دستی، به آهستگی و با فوکوس و توجه زیادی شروع به برداشتن موها کنند. باید بگوییم که موتور پانچ برقی با کاشتن مو به وسیله ربات فرق دارد. (کاشت مو با ربات در حال حاضر در مرحله تحقیقاتی و پژوهشی می باشد)

روش ترکیبی کاشت مو

این شیوه ترکیبی از شیوه های FUT و FIT می باشد. به این شکل که در روز نخست عمل، با کمک شیوه FUT نواری از پشت سر شخص برداشته می شود و بعد از جدا نمودن فولیکول ها آن را در بخش خط سر Hairline و جلوی سر می کارند. بعد در روزهای آتی با کمک شیوه FIT از ناحیه های فوقانی و تحتانی خط برش FUT شروع به برداشت موها می کنند و آن ها را در مابین سر و یا در میان موهایی که قبلا کاشته اند دوباره می کارند. برتری های این شیوه یکی عرض کمتر نوار برداشت شده FUT و دومی سرعت زیاد عمل است.

روش کاشت مو با استفاده از تکثیر فولیکول ها در آزمایشگاه:

در این شیوه ، تعداد کمی از فولیکول های شخص جدا می شود و بعد به شمار موهایی که نیاز است در آزمایشگاه تکثیر داده می شود و آخر سر فولیکول های تکثیر گشته مثل شیوه های FIT و FUT و ترکیبی، در سر به کاشت می رسد. برتری این شیوه در استفاده از آن در مواقعی است که شخص دارای بانک موی ضعیفی است و یا اصلا مویی ندارد ولی با کمال تاسف این شیوه هم هنوز در مرحله پژوهشی است و تاکنون یکبار امتحان شده که آن هم جواب نداده است.

بیماری های مردانه را بشناسید!

سلامت مردان موضوعی است که موجب استحکام و ارتقای سلامت نیروی کار جامعه می‌شود و توسعه کشور را در پی خواهد داشت. مردان نسبت به زنان در معرض عوامل خطر محیطی و شغلی بیشتری هستند و عادات نادرستی مانند مصرف سیگار، الکل، اعتیاد و استرس شغلی در آنها بیشتر است. از سوی دیگر، مردان کمتر به پزشک مراجعه می‌کنند و مراجعه به مراکز درمانی را به دلایل مختلف از جمله موانع فرهنگی تا بروز مراحل پیشرفته و خطرناک بیماری به تاخیر می‌اندازند.
طبق بررسی‌هایی که در سال 1382 انجام شده، بار بیماری‌ها و آسیب در کشور در جنس مذکر برای همه سنین بیشتر نشان می‌دهد که در واقع تعداد سال‌های از دست رفته به علت مرگ زودرس و همچنین سال‌های سپری‌شده توام با ناتوانی به ترتیب عواملی را به خود اختصاص داده که شامل حوادث ترافیکی، بلایا و حوادث غیرمترقبه، بیماری‌های ایسکمیک قلب (آنژین صدری و سکته قلبی)، سقوط از ارتفاع یا در سطح حوادث ناشی از تاثیر نیروهای مکانیکی بیجان و جاندار است و متاسفانه مردان به سلامت خودشان توجه ندارند.
هر ساله برنامه‌های آموزشی - درمانی متعددی به وسیله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری انجمن اورولوژی ایران، انجمن پزشکان عمومی ایران و سازمان نظام پزشکی در سراسر کشور برگزار می‌شود. هدف از اجرای این برنامه‌ها، شناسایی مبتلایان به بیماری‌های خاموشی است که به مردان و پسران مربوط می‌شود؛ از جمله بیماری‌های مثانه، پروستات، تومور‌های کلیه، بیضه نزول‌نکرده، ناتوانی جنسی و... متاسفانه آقایان اغلب زمانی به پزشک مراجعه می‌کنند که فرصت مناسب برای درمان از دست رفته است.
این موضوع به نوبه خود بر کیفیت زندگی تمام افراد جامعه تاثیر بسزایی می‌گذارد زیرا مردان ضامن امنیت خانواده هستند، بنابراین توجه به سلامت جسمی و روانی مردان، ایجاد فرهنگ توجه به سلامت قبل از بیماری، پیشگیری اولیه و تشخیص زودهنگام بیماری‌های بدون علامت، افزایش دسترسی مردان به اطلاعات سلامت و توجه به نیازهای بهداشتی، آموزشی و درمانی مردان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بیماری‌های شایع مردان ایرانی

مردان از لحاظ تفاوت‌های ساختار بدنی، هورمونی، خصوصیات جنسیتی و شغلی نسبت به خانم‌ها در برابر بعضی از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر و مشکلات بهداشتی، آسیب‌پذیری بیشتری دارند، بنابراین بعضی از بیماری‌ها در آقایان بیشتر از خانم‌ها دیده می‌شود. سرطان کلیه یکی از کشنده‌ترین سرطان‌های دستگاه ادراری – تناسلی است که میزان شیوع آن بین آقایان در جهان و ایران تقریبا 2 برابر خانم‌هاست. امروزه بیشتر تومورهای کلیه به‌صورت اتفاقی در سشونوگرافی کلیه‌ها تشخیص داده می‌شوند و علامت بالینی ایجاد نمی‌کنند. درمان سرطان کلیه، جراحی است که در صورت کوچک بودن تومور فقط شامل برداشتن تومور می‌شود اما اگر تومور بزرگ باشد، باید تمام کلیه برداشته شود.
بیماری بواسیر خیلی بسیار دیده می شود، که علت آن نشستن های طولانی و همچنین عدم توجه به درست نشستن است.
سرطان مثانه نیز در مردان ایرانی 4 تا 5 برابر بیشتر از خانم‌ها دیده می‌شود و مانند سرطان پروستات جزو 4 سرطان شایع بین مردان است. متاسفانه سرطان مثانه و سرطان پروستات ممکن است برای سال‌ها بی‌علامت بمانند. برای این بیماری‌ها اقدامات پیشگیری تا حدی موثر است و اقدامات درمانی موثری وجود دارد. سرطان بیضه هم بیشتر در آقایان 15 تا 40 ساله دیده می‌شود.

غده پروستات از دیگر اجزای دستگاه ادراری- تناسلی آقایان است که بیماری‌های آن بسیار شایع هستند. یکی از این بیماری‌ها، پروستاتیت مزمن است. این بیماری بیشتر در سنین جوانی دیده می‌شود. از دهه 50 سالگی به بعد نیز بزرگی خوش‌خیم پروستات افزایش شیوع پیدا می‌کند. درواقع، هرچه سن بالاتر می‌رود، احتمال ابتلا به بزرگی خوش‌خیم پروستات بیشتر می‌شود، به‌طوری که بیش از 80 درصد از آقایان بالای 70 سال به این بیماری مبتلا هستند. سرطان پروستات هم بیشتر از 50 سالگی به بعد دیده می‌شود، هرچند با شیوع خیلی کمتر در سنین پایین‌تر نیز رخ می‌دهد. سرطان‌های ریه و معده از دیگر بیماری‌هایی هستند که در مردان بیشتر از خانم‌ها دیده می‌شوند. شیوع بیماری‌های جنسی و آمیزشی و رفتارهای پر خطر به‌ویژه مصرف مواد مخدر نیز در مردان به مراتب بیشتر از زنان است. مطالعات نشان داده‌اند بیشتر مبتلایان به ایدز را در ایران آقایان تشکیل می‌دهند.
بیماری دیگر واریس است که نوعی اتساع غیرعادی و پیچ‌خوردگی ورید‌های سطحی است که به دلیل گردش خون غیرعادی در اندام‌ها ایجاد می‌شود. این عارضه می‌تواند علل مختلفی داشته باشد و معمولا در اندام‌های تحتانی شایع است اما به ندرت در نقاط دیگر هم دیده می‌شود. به‌طور کلی علت ایجاد واریس، نارسایی دریچه‌های لانه کبوتری در اندام‌های تحتانی است که این نارسایی خود به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. ایستادن‌های طولانی‌مدت به صورت بی‌حرکت و ثابت در یک مکان مهم‌ترین و شایع‌ترین علت ایجاد واریس است

مصرف سیگار و الکل هم در مردان به مراتب بیشتر از زنان است. ناتوانی جنسی از دیگر مشکلات شایع آقایان است که بی‌توجهی به آن می‌تواند موجب سردی در روابط خانوادگی و افزایش آمار طلاق ‌شود، در حالی که این مساله در بیشتر موارد با مراجعه به پزشک و دریافت درمان‌های ساده قابل‌رفع است. دلایل ناباروری نیز در نیمی از موارد به آقایان مربوط می‌شود.

واریکوسل، یکی دیگر از بیماری‌های مختص آقایان است که در آن وریدهای بند بیضه گشاد می‌شوند. این بیماری از طریق معاینه اورولوژیست قابل‌تشخیص است و در جوانان و نوجوانان از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا می‌تواند باعث اشکال در تولید اسپرم و عقیمی شود. اگر در آزمایش منی بیمار مبتلا به واریکوسل، اختلال اسپرم دیده شود، فرد باید تحت عمل جراحی برای رفع واریکوسل قرار بگیرد. سرطان بیضه نیز شایع‌ترین‌ سرطان بین مردان 15 تا 35 ساله است. این سرطان با ایجاد توده در بیضه خود را نشان می‌دهد.

علامت‌ها و نشانه‌هایی که آقایان باید به آنها توجه کنند

آقایان در بسیاری از موارد، علائم غیرطبیعی را در بدن خود نادیده می‌گیرند. یکی از این علائم مهم، درد قفسه ‌سینه است. شایع‌ترین علامت پیش از یک سکته قلبی در آقایان، ابتدا درد قفسه سینه و سپس انکار آن از سوی بیمار است. طبق توصیه پزشکان باید با هر نوع احساس ناراحتی، درد تیرکشنده یا فشار در قفسه ‌سینه و تنگی نفس هرچه سریع‌‌تر به پزشک مراجعه کرد. چاقی شکمی از دیگر نشانه‌های مهمی است که آقایان باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند. این نوع چاقی می‌تواند علامت خاموش چند اختلال در بدن باشد؛ از جمله کاهش هورمون مردانه تستوسترون، دیابت، بیماری عروق کرونر قلبی و بالا بودن چربی‌خون. یکی دیگر از مسایل مهم در زندگی آقایان مشکلات روابط جنسی است.
این مشکل می‌تواند ناشی از مسایل روانی یا اختلالات عروق خونی آلت تناسلی باشد. اگر از ناتوانی یا بی‌میلی جنسی رنج می‌برید حتما باید به پزشک مراجعه کنید و موضوع را با او در میان بگذارید. تکرر ادرار از دیگر علائم مهمی است که اغلب آقایان آن را به بالا رفتن سن ربط می‌دهند و نسبت به آن بی‌توجه هستند، در حالی که این مشکل در آقایان اغلب به‌دلیل بزرگی خوش‌خیم پروستات ایجاد می‌شود. پروستاتیت نیز به‌دلیل ایجاد عفونت یا تحریک می‌تواند باعث تکرر ادرار شود. برای علت‌یابی تکرر ادرار در آقایان نیاز به معاینه پزشک، آزمایش ادرار، اندازه‌گیری میزان PSA (آنتی‌ژن اختصاصی پروستات)، بررسی عملکرد کلیه‌ها و سونوگرافی وجود دارد.

چند توصیه آسان برای افزایش طول عمر آقایان

آقایان به‌طور متوسط نسبت به خانم‌ها طول عمر کمتری دارند، اما آنها نیز می‌توانند با پیروی از شیوه زندگی سالم و چند عادت درست بهداشتی به طول عمر و کیفیت زندگی خود بیفزایند. این افراد می‌توانند با ترک سیگار، حفظ وزن مناسب، ورزش منظم و روزانه، مصرف نکردن نوشیدنی‌های الکلی و پیروی از یک رژیم غذایی سالم و کم‌چرب به میزان قابل‌توجهی از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، گرفتگی عروق، دیابت، انواع سرطان‌ها و بسیاری از بیماری‌های دیگر بکاهند. کاهش میزان استرس نیز می‌تواند در حفظ سلامت آقایان تاثیر بسزایی داشته باشد زیرا استرس از طریق افزایش هورمون‌هایی مثل آدرنالین باعث افزایش کلسترول خون و خطر گرفتگی عروق و سکته می‌شود.

راهنمای بالینی سلامت مردان

از نظر بیماری‌های مربوط به دستگاه ادراری – تناسلی

• در بیشتر موارد برای تشخیص سرطان پروستات در هیچ جای دنیا تست غربالگری اجباری برای تمام جامعه وجود ندارد. درواقع، بررسی‌ها در مراجعه فرد به پزشک و به پیشنهاد پزشک و خواست بیمار انجام می‌شود.

• هر نوزاد مذکر باید از نظر پایین آمدن بیضه در کیسه بیضه معاینه شود. به بالا بودن بیضه‌ها یا بیضه نزول نکرده، «کریپتورکیدیسم» می‌گویند که نیاز به پیگیری و درمان دارد.

- نوزادان پسر باید از نظر محل سوراخ مجرای روی آلت بررسی شوند. اگر سوراخ آلت در نوک آن قرار نداشته باشد و در قسمت دیگر آلت باشد باید با کمک جراحی ترمیمی در سن مناسب اصلاح شود.

• در سنین بلوغ و پس از آن باید به واریکوسل توجه کرد. برای این منظور اورولوژیست‌ باید بیضه‌ها و بند بیضه را معاینه کند.

• در سنین جوانی با توجه به اهمیت سرطان بیضه فرد باید بیضه‌های خود را معاینه کند. این نوع معاینه از طریق پزشک به بیمار آموزش داده می‌شود.

• از سن 50 سالگی به بالا در صورت مراجعه و درخواست بررسی سلامت توسط بیمار می‌توان تست PSA و معاینه انگشتی پروستات را برای تشخیص سرطان پروستات انجام داد. از آن به بعد نیز هر 1 تا 2 سال این بررسی تکرار می‌شود. در صورتی که در بستگان درجه اول مانند پدر یا برادر سابقه سرطان پروستات وجود داشته باشد این آزمایش و معاینه بهتر است از سن 40 تا 45 سالگی آغاز شود.

- انجام آزمایش ادرار و آزمایش‌های بررسی عملکرد کلیه در تمام سنین می‌تواند به تشخیص بیماری‌ها و سرطان‌های کلیه و مثانه کمک کند. سونوگرافی کلیه‌ها، مثانه و پروستات نیز در تشخیص بیماری‌هایی مانند سنگ، تومور و کیست کمک‌کننده است. البته کنار این موارد، گرفتن شرح حال و معاینه هم باید به وسیله پزشک انجام شود.

سه مشکل شایع پروستات

پروستات از جمله غددی است که فقط در بدن آقایان یافت می‌شود. این غده گردومانند، درست زیر مثانه و جلوی راست‌روده (بخش انتهایی روده بزرگ) قرار دارد و از بیرون بدن قابل‌مشاهده یا لمس نیست. از آنجایی که شیوع بیماری‌های پروستات میان آقایان بسیار بالاست، در این بخش به علائم، راه‌های تشخیص و درمان 3 مورد از این بیماری‌ها می‌پردازیم.

1. پروستاتیت

پروستاتیت همان التهاب پروستات است که بیشتر در دوران جوانی دیده می‌شود. این اختلال عامل مراجعه 8 درصد از بیماران به متخصصان اورولوژی و 1 درصد از بیماران به مراکز بهداشتی- درمانی است، بنابراین به عنوان شایع‌ترین مشکل دستگاه ادراری در آقایان زیر 50 سال شناخته می‌شود. پروستاتیت انواع مختلفی دارد؛ از جمله پروستاتیت حاد عفونی، پروستاتیت مزمن عفونی و پروستاتیت مزمن غیرعفونی.

• پروستاتیت حاد عفونی: این بیماری به‌دلیل عفونت در پروستات به‌وجود می‌آید و بسیار جدی است. ورود میکروب‌های روده به پروستات از طریق مجرای ادراری از شایع‌ترین عوامل آن محسوب می‌شود. عفونت ادراری، داشتن سوند ادراری، ضعف سیستم ایمنی بدن، رابطه جنسی نامتعارف و عفونت‌های مقاربتی نیز از دیگر عوامل مستعدکننده این بیماری هستند. علائم پروستاتیت حاد عفونی معمولا شامل تکرر ادرار، احساس فوریت در ادرار کردن، تب و لرز، سوزش ادرار، بدن‌درد، تهوع و استفراغ، جریان ادرار ضعیف، انزال دردناک، درد در ناحیه تناسلی، کشاله ران، تحتانی شکم و تحتانی پشت و گاهی احتباس ادرار می‌شود.
این نوع پروستاتیت را می‌توان از طریق علائم بالینی، معاینه و بررسی‌های آزمایشگاهی و رادیولوژیک تشخیص داد. درمان آن هم طی 4 تا 6 هفته با کمک آنتی‌بیوتیک انجام می‌شود، اما اگر بیماری شدید باشد، فرد باید برای دریافت آنتی‌بیوتیک تزریقی و سرم در بیمارستان بستری شود و بعد درمان را با آنتی‌بیوتیک خوراکی ادامه دهد.

• پروستاتیت مزمن عفونی: این نوع پروستاتیت بسیار شایع است اما شدت علائم آن کمتر از پروستاتیت حاد عفونی است. تقریبا 10 درصد از آقایان طی دوره‌ای در زندگی خود علائم آن، به‌خصوص عفونت‌های عود‌کننده ادراری را تجربه می‌کنند.

این بیماری همراه با تب نیست و بیشتر با سوزش ادرار، فوریت ادرار، تکرر ادرار، شب‌بیداری برای ادرار کردن، انزال دردناک، درد پشت و درد میاندوراه تظاهر پیدا می‌کند. همچنین اگر بیمار آزمایش ادرار بدهد، عفونت در آن مشخص خواهد شد. درمان پروستاتیت مزمن عفونی با استفاده از آنتی‌بیوتیک طی 4 تا 6 هفته انجام می‌شود. البته بعضی افراد باید برای مدت طولانی‌تری دارو دریافت کنند. آلفابلاکرها (داروهای شل‌کننده پروستات) نیز در بهبود علائم تاثیرگذارند.

• پروستاتیت مزمن غیرعفونی: شایع‌ترین نوع پروستاتیت، نشانگان درد لگنی مزمن یا پروستاتیت مزمن غیرعفونی است. بیماران مبتلا به این نشانگان نشانه‌های پروستاتیت مزمن را تجربه می‌کنند اما در آزمایش ادرار و ترشحات پروستات خود میکروب ندارند. از جمله عوامل آن می‌توان به مجموعه‌ای از علل هورمونی، التهابی، ایمونولوژیک و عصبی اشاره کرد. احتمال ابتلا تحت استرس و اضطراب شدید روانی نیز بیشتر می‌شود. برای درمان معمولا از داروهای شل‌کننده عضلات پروستات، داروهای ضدالتهابی و دیگر شل‌کننده‌های عضلانی استفاده می‌شود اما باید یادآور شد که درمان این نوع پروستاتیت دشوار است.

2. بزرگی خوش‌خیم پروستات

• علل و علایم: بزرگی خوش‌خیم پروستات از بیماری‌های شایع دستگاه تناسلی در آقایان با سنین بالاست. اندازه این غده به‌طور طبیعی در 2 دوره از زندگی بزرگ می‌شود. اولین بار در دوران بلوغ این اتفاق می‌افتد و طی آن پروستات 2 برابر می‌شود. دوره بعدی از حدود 25 سالگی آغاز می‌شود و تا پایان عمر ادامه دارد. درواقع، طی این دوره است که می‌گوییم پروستات به‌صورت خوش‌خیم بزرگ می‌شود. این افزایش اندازه تا قبل از 40 سالگی معمولا علامتی ایجاد نمی‌کند اما تقریبا نیمی ‌از افراد 51 تا 60 ساله و 90 درصد از مردان بالای 80 سال دچار علائم می‌شوند. علاوه بر سن، عواملی مانند سابقه فامیلی، چاقی، بیماری قلبی، دیابت و نداشتن فعالیت بدنی نیز بر ایجاد این بیماری نقش دارند.
بزرگی خوش‌خیم پروستات باعث فشار آمدن به مجرای ادرار و تنگ شدن آن می‌شود، بنابراین به دنبال آن علائمی مانند تکرر ادرار، تاخیر در شروع جریان ادرار، جریان ادرار ضعیف، زور زدن هنگام ادرار، نیاز به ادرار کردن در زمان خواب، درد حین ادرار، قطع و وصل شدن ادرار و درد هنگام انزال بروز پیدا می‌کند. البته در بعضی موارد تا زمانی که احتباس ادرار اتفاق نیفتد، فرد متوجه بیماری خود نمی‌شود.

• راه تشخیص: این بیماری را می‌توان با گرفتن شرح حال، معاینه بالینی و رادیولوژی تشخیص داد. تست‌های آزمایشگاهی و سیستوسکوپی (مشاهده مجرا، پروستات و مثانه با کمک لوله باریک مجهز به دوربین) نیز برای رد علل دیگر و انتخاب نوع جراحی به کار می‌روند. اگر بزرگی خوش‌خیم پروستات تحت درمان قرار نگیرد باعث عوارضی مانند نارسایی کلیه‌ها (به علت برگشت ادرار از مثانه به حالب‌ها)، سنگ مثانه، عفونت ادراری و خونریزی ادراری خواهد شد. درواقع، انسداد ادراری حاصل از بزرگی پروستات باعث می‌شود مثانه برای بیرون دادن ادرار تحت فشار قرار بگیرد، بنابراین پس از مدتی مثانه نیز دچار اختلال می‌شود.

• راه درمان: بزرگی خوش‌خیم پروستات در بعضی موارد به درمان نیاز ندارد و فقط باید تحت نظر باشد. در صورت نیاز به درمان ابتدا از دارو استفاده می‌شود اما برای بازگرداندن پروستات به اندازه اولیه خود هیچ داروی قطعی‌ای وجود ندارد، بلکه داروها بیشتر باعث بهبود علائم و جریان ادرار می‌شوند. از جمله این داروها می‌توان به آلفابلاکرها (شل‌کننده‌های عضلات صاف پروستات) و مهارکننده‌های گیرنده‌های هورمون مردانه اشاره کرد که گروه دوم 20 درصد از حجم پروستات را کم می‌کنند اما با قطع دارو، پروستات دوباره بزرگ می‌شود. اگر هم احساس ناراحتی فرد باوجود درمان دارویی ادامه پیدا کند و عوارض ایجاد شود، نیاز به جراحی مطرح خواهد شد. در این رابطه روش‌های مختلفی وجود دارد و انتخاب روش مناسب به شرایط بیمار وابسته است. اگر اندازه پروستات خیلی بزرگ باشد، جراحی باز انتخاب می‌شود. برای پروستات‌های کوچک‌تر نیز روش تراش اندوسکوپیک پروستات به کار می‌رود که از طریق مجرا و بدون شکاف جراحی انجام می‌شود. روش‌های دیگر از جمله روش لیزری نیز تاکنون نتوانسته‌اند جایگزین 2 روش بالا شوند.

3. سرطان پروستات

• علل و علایم: سرطان پروستات یکی دیگر از بیماری‌های شایع تناسلی در سنین بالا و دومین سرطان شایع سیستم ادراری-تناسلی میان آقایان در ایران شناخته شده است. طی این بیماری توموری بدخیم معمولا از قسمت خارجی غده پروستات شروع به رشد می‌کند و با گذشت زمان بزرگ‌تر می‌شود. سپس به‌تدریج به قسمت داخلی پروستات و بعد به سایر نقاط بدن انتشار پیدا می‌کند. علت بروز این سرطان مشخص نیست اما بعضی عوامل احتمال ابتلا به آن را بالا می‌برند؛ از جمله افزایش سن، سابقه خانوادگی و ژنتیک، نژاد آفریقایی، رژیم غذایی حاوی چربی بالا، مصرف کم میوه و سبزیجات و تماس با کادمیوم.

این سرطان ابتدا علامتی از خود نشان نمی‌دهد اما به‌تدریج با بزرگ شدن تومور، بر پیشابراه فشار وارد کرده و علائم ادراری ایجاد می‌کند. از جمله این نشانه‌ها می‌توان به تکرر ادرار، به‌خصوص شب‌ها، مشکل در دفع ادرار، درد یا سوزش حین ادرار، مشاهده خون در ادرار، جریان ادراری ضعیف (طوری که مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا مثانه تخلیه شود)، تاخیر در شروع ادرار و احساس نیاز فوری به دفع ادرار اشاره کرد. اگر هم سرطان به نواحی دیگر بدن گسترش پیدا کند، می‌تواند باعث علائمی‌ مانند استخوان‌درد شود زیرا شایع‌ترین محل برای گسترش آن، استخوان‌ها، به‌خصوص در ناحیه لگن و ستون مهره‌ها هستند.

• راه تشخیص: در مراحل اولیه سرطان پروستات تنها می‌توان از طریق معاینات منظم و دوره‌ای آن را تشخیص داد. یکی از این معاینات، لمس سطح پروستات با انگشت از طریق مقعد است. اندازه‌گیری آزمایشگاهی سطح PSA در خون (آنتی‌ژن اختصاصی پروستات) نیز می‌تواند به تشخیص سرطان کمک کند. اگر معاینه با انگشت نتیجه غیرطبیعی داشته باشد و در عین حال میزان PSA بالا باشد به احتمال 60 درصد فرد سرطان پروستات دارد. در این صورت باید آزمایش‌های تشخیصی بیشتری انجام شود؛ از جمله نمونه‌برداری سوزنی از پروستات. در این آزمایش، قسمت کوچکی از پروستات با سوزن مخصوصی برداشته می‌شود و زیر میکروسکوپ قرار می‌گیرد. اگر جواب نمونه‌برداری از لحاظ وجود سرطان مثبت باشد باید برای بررسی گسترش بیماری به دیگر نقاط بدن، آزمایش‌هایی مثل سی‌تی‌اسکن و ام‌آر‌آی انجام شود.

• راه درمان: سرطان موضعی پروستات را می‌توان از طریق جراحی و رادیوتراپی درمان کرد. در این روش جراحی کل غده پروستات، کیسه‌های منی و غدد لنفاوی ناحیه‌ای از بدن خارج می‌شوند.

با کمک رادیوتراپی نیز ناحیه درگیر تحت تابش اشعه قرار می‌گیرد. البته اگر بیمار مسن و در مراحل اولیه سرطان باشد، شاید هیچ درمانی برای او تجویز نشود و فقط تحت کنترل قرار بگیرد زیرا روند پیشرفت سرطان پروستات کند است. در بعضی موارد نیز فرد باید از هورمون‌درمانی به تنهایی یا همزمان با رادیوتراپی بهره گیرد.

چندین روش برای پاکسازی درب و پنجره های شیشه ای!

تمیز کردن شیشه کابین دوش حمام

خانه داری: اگر شما هم در منزل تان دارای دوش های شیشه ای هستید، مطمئنا تمیز کردن آن ها برایتان معضل بزرگی است. هر بار که یکی از اعضای خانه دوش می گیرد، شیشه ها پر از لکه های آب می شود و اگر زود به زود آن ها را تمیز نکنید، سر و کله ی جرم ها و قارچ ها هم پیدا می شود. گاهی این مسئله آن چنان شما را می آزاراد که آرزو می کنید ای کاش در بازسازی دکوراسیون تان، به جای شیشه از پرده ی حمام استفاده کرده بودید؛ هرچند که شیشه شیک تر و لوکس تر به نظر می رسد.

اما باور دارم همیشه برای هر کاری، راهی هست که دردسرش کمتر است. به همین دلیل امروز می خواهم برای تمیزکاری شیشه های حمام تان راه های ساده ای در اختیارتان بگذارم تا بلکه اندکی از فشار و دغدغه ی روزانه تان بکاهد.

در ابتدا خبر بد اینکه در صورت انباشته شدن آب سخت و تجمع صابون بر روی سطوح شیشه ای که به صورت شیشه رنگی می باشد، ممکن است لکه ها و آسیب های دائمی بر آن ها ایجاد شود. تمیزکاری در ظاهر این انباشتگی آلودگی را از بین می برد، اما آسیبی که ایجاد شده است را نه. به همین دلیل اولین و بهترین کار، جلوگیری از این اتفاق با پاک کردن سطوح بعد از هر بار استفاده از حمام به وسیله ی شیشه روب (وسیله ی سر لاستیکی که با آن شیشه را پاک می کنند) و پارچه ی میکروفایبر است. اگر ۸ گام ساده برای حفظ تمیزی و نظم در حمام که چیدانه پیش از این به شما پیشنهاد داده است را رعایت کنید، همواره حمامی تمیز خواهید داشت.شیشه روب ها و پارچه های میکروفایبر برای تمیز کردن شیشه

شیشه روب وسیله ای است مانند برف پاک کن که یک دسته و یک تیغه ی لاستیکی مسطح و طویل برای پاک کردن یا زدودن لکه ها از روی سطح دارد.
پارچه های میکروفایبر نیز ابزارهای مناسبی برای مبارزه بر علیه لکه های آب و تجمع صابون هستند و مزیت شان این است که می توان برای مکان های با دسترسی سخت مانند زیر دسته ی درب ها یا گوشه های تنگ از آن ها استفاده کرد.


تمیز کردن شیشه حمام با شوینده های روزانه

بعد از پاک کردن سطوح شیشه ای حمام (مرحله ی قبل)، کارتان را با استفاده از یک شوینده به صورت روزانه تکمیل کنید. ما پیشنهاد می کنیم خانه خود را با شوینده های خانگی برق بیاندازید. بهترین بخش تمیزکاری روزانه این است که بدون نیاز به تمیزکاری عمیق و خسته کننده، شیشه ها درخشان باقی می مانند.


بدین منظور می توانید از شوینده های مخصوص سطوح شیشه ای که در بازار هستند، استفاده کنید. اگر هم می خواهید اسپری ای بدون مواد شیمیایی داشته باشید که هم از نظر مالی و هم محیطی زیان نداشته باشد، ضمن اینکه ممکن است بتوانید از پاک کننده های طبیعی با قدرت پاک کنندگی جادویی شان استفاده کنید، می توانید از این دستورالعمل هم پیروی کنید:
نیم پیمانه آب اکسیژنه، نیم پیمانه الکل، یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری براق کننده ی ظروفماشین ظرفشویی را در یک بطری اسپری مخلوط کنید. سپس بطری را با آب پر کنید و به آرامی تکان دهید تا مواد بدون کف کردن ترکیب شوند. ضمنا آن را از تابش آفتاب دور نگه دارید.


تمیزکاری عمیق شیشه کابین دوش حمام

بسیاری از ما در کش و قوس درگیری های روزمره، شاید از تمیزکاری های روزانه بازمانیم و این یعنی تجمع آلودگی، جرم و لکه های سخت. بنابراین برای تمیز کردن آن ها راه حلی فراتر از یک شیشه روب ساده نیاز است.
برای زدودن سفیدک ها و لکه های آب سخت باید از شوینده های قوی استفاده کرد که چون حاوی مواد شیمیایی مضر برای پوست هستند، موقع استفاده از آن ها حتما باید دستکش پوشید. البته پیشنهاد می کنم از ۷ روش آسان و ارزان برای تمیز کردن هر چیزی در خانه غافل نشوید.


شوینده طبیعی برای تمیز کردن سطوح شیشه ای حمام

می دانم که ماده ی معجزه گر جوش شیرین را خوب می شناسید. در اینجا هم مخلوط جوش شیرین و آب، شوینده ای ضد سفیدک ایجاد می کند. نسبت های لازم برای مخلوط کردن بسته به مقدار شوینده ای که نیاز دارید، متفاوت است. برای شروع، به میزانی آب به نیم پیمانه جوش شیرین اضافه کنید تا یک خمیر غلیظ به دست آید و با استفاده از یک اسفنج غیر ساینده بر شیشه بمالید و آن را با سرکه بشویید.


شبیه ساز پرواز

شبیه ساز پرواز یکی از رویاهای آدمی را تحقق می بخشید یعنی شبیه سازی پرواز کردن. رویای پرواز یکی از قدیمی ترین تصویرسازی های ذهن بشر بوده است ، در طول دوران مختلف تاریخ ، انسان های مختلفی درصدد آن شدند تا این رویای زیبا و بزرگ را به واقعیت تبدیل کنند.

از این رو امروزه افراد علاقمند به صنعت هوانوردی می توانند علاوه بر آموزش در مراکز مختلف هوانوردی و خلبانی دوره های مربوط به پرواز را سپری کرده و یا با استفاده از شبیه ساز پروازخلبانی را تجربه کنند.

شبیه ساز های پرواز نقش بسیار مهمی در ایجاد یک بستر مناسب برای آموزش خلبانی را در بر دارند. افراد با تهیه پکیج های نرم افزاری مربوط به شبیه سازهای پرواز و نصب آن ها برروی کامپیوتر و لپ تاپ خود ، می توانندپرواز با انواع هواپیماها ، بالگردها و جنگنده های مختلف را تجربه کنند.
پنل های اصلی و کاملا شبیه سازی شده به همراه صداهای واقعی و گرافیکی زیبا از ویژگی های این نرم افزار بی نظیر می باشد. همچنین ، علاقمندان با استفاده از تجهیزات مختلف سخت افزاری ، محیط مربوط به شبیه ساز پرواز را طبیعی تر کرده و از آن ها استفاده می کنند.
شبیه ساز پرواز تمامی فرودگاه های جهان را در بردارد و شما نیز می توانید با ارائه یک طرح پروازی یا Flight Plan مبدا و مقصد خود را در شبیه ساز پرواز مشخص نمائید. همچنین امکان تعیین انواع آب و هوا در شبیه ساز پرواز ایجاد شده است تا بتوانید در شرایط جوی مختلف آب و هوایی پروازی زیبا و فوق العاده را تجربه کنید.
یکی دیگر از ویژگی های شبیه ساز پرواز ، امکان انجام مکالمات هوانوردی به صورت زنده (Live) می باشد و کاربران در دو نوع خلبان و کنترلر می توانند در شبیه ساز پرواز با یکدیگر همکاری کنند تا بتوانند در این برنامه ، محیطی واقعی را ایجاد کنند.
فروشگاه خلبانی جاست فلایت به عنوان ارائه دهنده محصولات هوانوردی از جمله: ماکت هواپیما ، ماکت جنگنده ، شبیه ساز پرواز ، افزودنی و تجهیزات شبیه ساز پرواز ، کتب خلبانی و هوانوردی ، لباس فرم خلبانی و غیره. سعی دارد تا نیاز موجود در بین جامعه هوانوردی کشور را برطرف سازد.
ماکت هواپیما و جنگنده به دو صورت کیت یا همان مونتاژی و تزئینی ارائه می گردد. ماکت هواپیما به صورت کیت محصول شرکت های معتبر جهان با دقت بسیار بالا عرضه شده و خریداران این نوع ماکت می توانند شخصا به مونتاژ و رنگ آمیزی آن بپردازند ، تولید کننده این مدل ماکت ها شرکت Revell ، Kitech ، Academy و غیره. می باشند.
یکی از بخش های مهم در ماکت هواپیما و جنگنده ، ارائه ماکت های تزئینی با کیفیت بسیار عالی و جزئیات بسیار دقیق می باشد. فروشگاه هوانوردی جاست فلایت در حال حاضر با تهیه بیش از یکصد عنوان ماکت تزئینی از شرکت های معتبر امریکایی و اروپایی ، یک مجموعه کامل از ماکت ها را در اختیار دارد.
در حوزه لباس فرم خلبانی ، با ارائه انواع تجهیزات مختلف از جمله: پیراهن خلبانی ، وینگ ، پین های یقه ، ریت های سرشانه ، کروات و انواع کلاه یکی از کامل ترین فروشگاه های خلبانی کشور بوده و اطلاعات محصولات به خوبی در داخل سایت درج می شوند.


کاربرد تابلوهای برجسته در ساختمان های اداری چیست؟

یکی از قدیمی ترین و حروف برجسته در صنعت تابلو سازی می باشد که قابلیت نوری پردازی از رو و نیز نور از ز یر یا به اصطلاح نور اندریک را دارد و حروف استیل در رنگهای مختلف یا پتینه کاری شده مورد استفاده است حروف پلاستیک یا نئون پلاستیک این نوع ساختار را میتوان جزو قدیمی ترین حروف نور از پشت تابلو سازی نامید

تابلو حروف برجسته چلنیوم چیست؟

چلنیوم یکی از انواع حروف برجسته میباشد که چند سالی از ورود آن به بازار نمی گذرد در حال حاضر یکی از زیباترین و پرمصرف ترین نوع تابلو سازی تهران میباشد که زیبایی و تنوع رنگ و اندازه آن موجب شده خواهان بیشتری نسبت به سایر حروف برجسته پیدا کند . این نوع تابلو ها در رنگها و اندازه های مختلف عرضه میگردد که قابلیت روشنایی نیز دارد .چلنیوم نوعی آلیاژ میباشد که در مقابل عوامل جوی محیطی بسیار مقاوم میباشد و به راحتی در مقابل آفتاب و یا بارندگی باران رنگ خود را از دست نمی دهد . رویه حروف چلنیوم از جنس پلگسی گلس ساخت کشور تایوان میباشد که در انواع رنگهای مختلف موجود و با انتخاب مشتریان در حروف چلنیوم استفاده میشود . برای اینکه نصب این تابلو های تمیز و شیک باشد از یک زیره به عنوان مثال از ورقهای PVC استفاده میشود که لامپهایی که برای روشنایی تابلو استفاده میشود نیز بر روی این ورقها نصب میگردد .

رنگ و اندازه لبه چلنیوم با توجه به مارکهای متعددی که وجود دارد ، متفاوت است ولی اصلی ترین و معروفترین لبه چلنیوم با مارک تجاری آلوراپید شناخته شده که در 14 رنگ و در اندازه های 9 سانت ، 11 سانت و 14سانت موجود میباشد . بیشترین رنگهای استفاده شده در کشورمان رنگ های استیل ( نقره ای ) ، مشکی ، و طلایی و بیشترین اندازه لبه چلنیوم استفاده شده 9 سانت و درصد خیلی کم 11 سانت میباشد . انواع دیگر چلنیوم با مارکهای دیگری نیز وجود دارند که هرکدام مزیت خاص خود را دارد . به عنوان مثال برای حروف چلنیوم با قطر های کم ( حروف ریز ) بدلیل مشکلات ساخت از لبه 7 سانت نیز استفاده میشود .

انواع لوله های برق را بشناسید

۱-لوله های خرطومی پلاستیکی
این لوله ها کاملا عایق بوده و در بسته ها ی ۱۵ متری و ۲۵ متری در قطر های مختلف در بازار موجود است، از این لوله در مناطق خشک و به صورت توکار استفاده میشود، انعطاف پذیری این لوله ها و ارزان بودن آن از محاسن این لوله ها و پایین بودن استقامت این لوله ها از معایب آن است

۲-لوله های پلاستیکی سخت PVC

لوله های پلاستیکی سخت PVC کاملا عایق و از جنس PVC سخت می باشند، مقاوم بودن در مقابل مواد شیمیایی، استحکام مکانیکی، مقاومت در برابر زنگ زدگی، سبک بودن و ارزان بودن این لوله ها از محاسن آن و عدم مقاومت در برابر حرارت و ضربه پذیری از معایب این لوله ها به شمار می آید،این لوله ها بیشتر در زیر سقف های بتنی مورد استفاده قرار میگیرد.

۳-لوله های خرطومی فلزی یا فلکسی

این نوع لوله ها که فلزی هستند و قابل انعطاف و به صورت روکار استفاده می شوند، استحکام بالا از مزایای این لوله ها به شمار می آید.

۴-لوله ها پلی اتیلن

این لوله های از لوله های خرطومی محکم تر و از لوله های pvc نرم تر بوده و از این لوله در زیر سقف هایی استفاده میشود که هنگام بتن ریزی لوله آسیب نمیبیند.

لوله های دیگری هم در برق استفاده می شود ولی چون لوله های بالا بیشترین کاربرد در برق کشی دارد از سایر موارد صرف نظر می کنیم.

كاربرد شيشه رنگي چيست؟

شيشه رنگي

شيشه رنگي,شيشه لاكوبل,شيشه بين كابينت,شيشه بلژيكي تترافرم پيشگام در توليد شيشه رنگي دكوراتيو واردات- توليد- فروش -اجراي شيشه هاي لاكوبل رنگي-متلوكس مي باشد كه وابسته به صنايع شيشه تترا فرم است.

شيشه لاكوبل

با توجه به مزاياي ذكر شده در بالا در ارتباط با كابين هاي دوش، امروزه در اغلب كشور هاي اروپايي بجاي وان هاي جاگير و اشغال كننده فضا از كابين هاي مخصوص دوش و بصورت مسطح نسبت با ساير قسمت هاي حمام ، استفاده مي شود. بعني هيچ گونه اختلاف سطحي را در حمام ايجاد نمي كنند. تنها دور فضاي دوش را توسط اين كابين ها ي شيشه مي پوشانند.مناسب ترين ابعاد جهت نصب كابين هاي دوش كشويي ابعاد ۱متر در ۱ متر ميباشد و ارتقاع بالاي ۲.۱۰ ، در اين حالت محل ورود كابين در نبش قرار ميگيرد. در اين مدل تمام اتصالات به ديوار بوده و هيچ گونه اتصالي به سقف ندارد. همچنين جهت سهولت مي تواننيد يك لبه به ارتفاع ۱۰ سانتي متر و پهناي ۵تا۸ سانتي متر دور تا دور محل نصب كابين دوش موجود باشد

شيشه رنگي ديوارپوش

از مزاياي شيشه لاكوبل ديوار پوش آن ميتوان به موارد ذيل اشاره كرد: شيشه رنگي ديوارپوش بيشتر در كاور كردن فضاها و محيط هاي داخلي ساختمان مورد استفاده قرار ميگيرد قابليت اجرا در تايل هاي بزرگ قابليت نظافت و شستشو قابليت ضد ضربه و حرارت شدن يا سكوريت شدن بزرگتر جلوه دادن فضا با رفلكت بيشتر نسبت به محصولات مشابه دوام و ماندگاري بالا و انتي يو وي بودن شيشه رنگي-شيشه لاكوبل-شيشه طرحدار-سندبلاست-اسيدشور-شيشه رنگي-شيشه ضداب-شيشه -اينه رنگي-شيشه رنگي دكوراتيو-دكوراسيوني-آينه رنگي-اينه طرحدار-شيشه پارتيشن-شيشه ديوارپوش- شيشه لابي-شيشه حمام تترافرم يكي از فعالان در صنعت شيشه بالاخص شيشه هاي دكوراتيو-شيشه لاكوبل رنگي-متلوكس-بلژيكي- به عنوان توليدكننده وارد كننده ومجري پروژه هاي ساختماني اداري تجاري در ايران ميباشد

عمل جراحي زيبايي شكم (ابدومينوپلاستي): مزايا، عوارض و هزينه

اگر پوست اضافی یا چربی زیادی در ناحیه شکمتان وجود دارد و با رژیم لاغری سختگیرانه و ورزش مداوم نتوانسته‌اید آن را از بین ببرید، عمل جراحی زیبایی شکم یا در اصطلاح پزشکی ابدومینوپلاستی را به شما توصیه می‌کنیم. در این عمل جراحی عضله‌های دیواره شکم سفت می‌شود و پوست و چربی اضافی برداشته می‌شود تا شکم صاف و تخت شود. عمل زیبایی شکم با لیپوساکشن تفاوت دارد، البته در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید لیپوساکشن را نیز در کنار ابدومینوپلاستی انجام دهید.

متقاضيان درمان


متقاضي جراحي زيبايي شكم بايد از شرايط كلي زير برخوردار باشد:

 • برخوردار از سلامت عمومي مناسب و داراي وزن ثابت
 • داراي انتظارات واقع‌بينانه از نتيجه جراحي زيبايي شكم
 • نارضايتي از شكل شكم
 • بانواني كه چند بارداري را پشت سر گذاشته‌اند، مي‌توانند از اين درمان براي سفت كردن عضله‌هاي شكم و كاهش پوست اضافي استفاده كنند تا پس از زايمان نيز شكمي زيبا داشته باشند.
 • جراحي لاغر كردن شكم روشي مناسب براي افرادي است كه زماني چاق بودند و هنوز چربي اضافي يا پوست شل و افتاده در اطراف شكم‌شان وجود دارد.

عمل ابدومينوپلاستي عملي است كه تصميم‌گيري براي انجام آن كاملاً شخصي است و بايد به دلخواه خود بيمار نه تحت فشار ديگران يا براي برآورده كردن خواسته‌هاي آنان يا خودنمايي انجام شود.


روش‌هاي زيبايي شكم و پهلو


انواع جراحي زيبايي شكم


ابدومينوپلاستي كامل

جراح برش بلندي را روي شكم از يك استخوان مفصل ران تا استخوان ديگر ايجاد مي‌كند و پوست، بافت و عضلات را شكل مي‌دهد. در اين عمل جراحي ناف بايد جابجا شود و گاهي لازم است كه لوله تخليه تا چند روز زير پوست باقي بماند.


جراحي شكم ابدومينوپلاستي

ابدومينوپلاستي جزئي

عمل جزئي (محدود) زيبايي شكم غالباً بر روي افرادي انجام مي‌شود كه زير ناف چربي اضافي دارند. جراح معمولاً در عمل جزيي ناف را جابجا نمي‌كند. اين نوع عمل كوچك كردن شكم حدود دو ساعت طول مي‌كشد.

عمل جراحي زيبايي شكم در خانه پوست


مشاوره

موضوعات زير در جلسه مشاوره قبل از جراحي مطرح مي‌شود:

 • اهداف بيمار از انجام جراحي
 • ابتلا به عارضه‌ها يا بيماري‌ها، حساسيت دارويي و سابقه انجام درمان‌هاي مختلف
 • مصرف دارو، ويتامين، مكمل گياهي، الكل، توتون و مواد مخدر
 • سابقه جراحي‌هاي پيشين

جراح زيبايي شكم اقدامات زير را نيز انجام مي‌دهد:

 • ارزيابي وضعيت سلامت عمومي بيمار و بررسي بيماري‌هاي فعلي يا وجود عامل‌هاي خطر
 • عكس گرفتن
 • بحث درباره روش‌هاي عمل
 • توصيه طرح درماني مناسب
 • مطلع كردن بيمار از نتايج احتمالي عمل زيبايي شكم و عوارض يا خطرهاي احتمالي جراحي

آمادگي براي جراحي

آمادگي قبل از عمل جراحي زيبايي شكم شامل موارد زير مي‌شود:

 • انجام آزمايش‌هاي مختلف يا معاينه پزشكي
 • مصرف بعضي داروها يا تغيير داروهاي مصرفي فعلي
 • ترك دخانيات
 • خودداري از مصرف آسپرين، داروهاي ضدالتهابي و مكمل‌هاي گياهي افزايش دهنده خطر خونريزي

مراحل جراحي زيبايي شكم

در ادامه مراحل جراحي كوچك كردن شكم را به اختصار شرح مي‌دهيم:

مرحله اول: بيهوشي

بيمار دارو دريافت مي‌كند تا در طول عمل كاملاً راحت باشد. عمل با توجه به ترجيح بيمار و صلاحديد جراح تحت بيهوشي عمومي يا با تزريق داروي آرام‌بخش و بيهوشي درون وريدي انجام مي‌شود. متخصص روش مناسب را توصيه مي‌كند.

مرحله دوم: ايجاد برش جراحي

جراحي زيبايي شكم از طريق برشي افقي انجام مي‌شود كه جراح آن را بين خط رويش موي شرمگاهي و ناف ايجاد مي‌كند.


شكل و طول برش به مقدار پوست اضافي بستگي دارد. جراح ابتدا پوست شكم را بلند مي‌كند و سپس عضله‌هاي ضعيف شده شكم را ترميم مي‌كند. گاهي اوقات لازم است كه برش دومي اطراف ناف ايجاد شود تا بتوان پوست اضافي بالاي شكم را برداشت.


پوست بالاي شكم مانند پرده كركره‌اي پايين آورده مي‌شود. پوست اضافي بريده مي‌شود و پوست باقيمانده به هم بخيه زده مي‌شود. جراح منفذ جديد ناف را ايجاد مي‌كند، ناف به سطح آورده مي‌شود و با بخيه ثابت مي‌شود.


مرحله سوم: بستن برش

برش با بخيه، چسب پوست، نوار پانسمان چسبي يا گيره بسته مي‌شود.

مدت زمان جراحي زيبايي شكم

عمل زيبايي شكم از يك تا پنج ساعت طول مي‌كشد. بيمار شب عمل در بيمارستان بستري شود؛ مدت زمان بستري شدن به شرايط عمومي بيمار بستگي دارد.

دوران بهبود

محل برش در طول دوران بهبود پانسمان است. همچنين لازم است بيمار از نوار كشي يا گن فشرده كننده استفاده كند تا ورم به حداقل برسد و شكل جديد شكم حفظ شود. لوله‌هاي باريك و كوچكي به طور موقت زير پوست قرار داده مي‌شود تا مايع و خون اضافي جمع شده تخليه شود.

مراقبت پس از درمان

جراح توصيه‌هاي لازم را به بيمار ارائه مي‌دهد كه معمولاً شامل موارد زير مي‌شود:

 • شيوه مراقبت از محل جراحي و لوله تخليه
 • دستور مصرف داروهاي موضعي يا خوراكي تسهيل كننده دوران بهبود و كاهش دهنده احتمال عفونت
 • علائم نگران كننده محل جراحي يا سلامت عمومي
 • زمان مراجعه مجدد به جراح پلاستيك

نتايج

نتايج نهايي جراحي زيبايي شكم به دليل وجود ورم و ناتواني بيمار در صاف ايستادن تا زمان بهبود كامل زخم‌هاي داخلي بلافاصله بعد از عمل مشخص نيست. بيمار بايد بتواند پس از گذشت يك تا دو هفته تمام قد بايستد و انتظار مي‌رود در اين زمان نتيجه كلي و لاغر شدن شكم را مشاهده كند. عمل ابدومينوپلاستي شكمي صاف‌تر و محكم‌تر را به دست مي‌دهد كه با وزن و نوع بدن تناسب بيشتري دارد. انجام دادن جراحي زيبايي شكم در گذشته از كارآمدي عمل‌هاي بعدي مي‌كاهد.

جاي زخم عمل زيبايي شكم

برش جراحي شكم براي بانواني كه قبلاً سزارين انجام داده‌اند، به گونه‌اي ايجاد مي‌شود تا جاي زخم جديد بر روي اسكار (جاي زخم) قبلي منطبق شود. محو شدن جاي زخم عمل كوچك كردن شكم چند ماه تا يك سال طول مي‌كشد. هر چند انتظار مي‌رود جراحي زيبايي شكم نتايج مناسبي را به دست بدهد، اما تضميني براي موفقيت‌آميز بودن عمل وجود ندارد. گاهي اوقات امكان ندارد كه بتوان با يك جراحي به نتيجه دلخواه دست يافت و بايد جراحي ديگري نيز انجام شود. بيمار بايد در دوران بهبود دقت كند كه زخم‌هاي جراحي در معرض فشار و نيروي شديد، تورم، ساييدگي و خراش يا حركت قرار نگيرد. جراح دستورات دقيق مراقبت از زخم را به بيمار اطلاع مي‌دهد. پيروي از دستورات جراح براي موفقيت جراحي ضروري است.

هزينه


هزينه جراحي لاغر كردن براي تمام بيماران يكسان نيست و در كل شامل موارد زير مي‌شود:

 • هزينه بيهوشي
 • هزينه بيمارستان يا مركز جراحي
 • قيمت داروهاي تجويز شده
 • هزينه آزمايش‌ها
 • قيمت گن پس از جراحي
 • هزينه جراح

دستمزد جراح با توجه به تجربه ايشان، نوع عمل و موقعيت جغرافيايي كلينيك تعيين مي‌شود. اكثر شركت‌هاي بيمه هزينه جراحي زيبايي شكم يا عوارض آن را پوشش نمي‌دهند، با اين حال اكثر جراحان پلاستيك تسهيلات ويژه‌اي را براي پرداخت هزينه عمل در نظر مي‌گيرند.

عوارض و ايمني درمان


تصميم‌گيري براي انجام جراحي پلاستيك كاملاً به خود بيمار بستگي دارد و اين بيمار است كه در نهايت پس از اطلاع از عوارض احتمالي و نتيجه مورد انتظار و سبك و سنگين كردن وضعيت با انجام عمل ابدومينوپلاستي موافقت مي‌كند. خطرات و عوارض جراحي لاغر كردن شكم عبارت است از:

 • خطرات مربوط به بيهوشي
 • خونريزي
 • عفونت
 • جمع شدن مايع (سروما)
 • به خوبي التيام نيافتن زخم
 • از بين رفتن پوست
 • بي‌حسي يا ديگر تغييرات حسي پوست
 • تغيير رنگ پوست و يا ورم بلندمدت
 • باقي ماندن جاي زخم ناخوشايند
 • شل شدن و افتادگي مكرر پوست
 • از بين رفتن بافت چربي موجود در عمق پوست (نكروز چربي)
 • عدم تقارن
 • رضايت‌بخش نبودن نتيجه
 • احتمال ضرورت يافتن جراحي ترميمي
 • درد مداوم
12345678910
last